Strona Główna > Archiwum 2010 > Baza organizacji pozarządowych > Stowarzyszenie Agroturystyczne Mazurska Kraina

Stowarzyszenie Agroturystyczne Mazurska Kraina

Giże 7, 19-411 Świętajno
NIP 847-15-73-432,
REGON 510892593,

www.mazurskakraina.org

Skład zarządu:
Janusz Hendzel–prezes,
Janusz Murawski-wiceprezes,
Sylwia Gajewska - sekretarz,
Ewa Kaszkiel - skarbnik,
Mieczysław Golis-członek.

Stowarzyszenie działa od 1998 roku, w listopadzie 2008 roku uzyskało status organizacji pożytku publicznego.
Promocyjne imprezy agroturystyczne organizowane przez Stowarzyszenie: "NA WÓJTOWEJ ROLI" – impreza odbywała się w latach 2000- 2003 przy współpracy Stowarzyszenia Twórców Ludowych Mazur i Suwalszczyzny. "SPOTKANIA AGROTURYSTYCZNE" – trzydniowa impreza, na którą składają się spływy kajakowe, festyn agroturystyczny, biesiada agroturystyczna.
“ŚWIĘTO MLEKA” – cykliczna impreza pod patronatem Starosty Powiatu Oleckiego.

Zrealizowane projekty
SZLAKI TURYSTYCZNE POWIATU OLECKIEGO (wydano mapę turystyczną powiatu oleckiego).
W TURYSTYCE TWOJA PRZYSZŁOŚĆ (projekt skierowany był do uczniów gimnazjum, którzy promowali gminę Świętajno w szkołach w
Warszawie, Wołominie i Ostrołęce).

TWORZENIE REGIONALNEGO PRODUKTU TURYSTYCZNEGO (kurs kulinarny, prezentacja kuchni w Kelme na Litwie, dożynki międzygminne w Świętajnie). Efektem projektu było utworzenie Koła Giżowskich Bab.

DLA SIEBIE I DLA INNYCH (projekt skierowany był do dzieci i młodzieży z Giż, Dudek i Orzechówka i obejmował: warsztaty teatralne; zajęcia komputerowe; zorganizowanie imprez: Dzień Seniora, Dzień Kobiet, Dzień Matki, Festyn rodzinny).

ŻYJMY CIEKAWIEJ W RAMACH KONKURSU „PRACOWNIA UMIEJĘTNOŚCI” (wyjazd na Piękną Górę, zajęcia taneczne, turniej tenisowy, turniej warcabowy).
INTEGRACYJNE TWORZENIE „MLECZNEJ WSI” (kurs kulinarny – produkty na bazie mleka, wycieczka do OSM, I Powiatowe Święto Mleka).

WIEDZA I AKTYWNOŚĆ NASZĄ SZANSĄ (celem projektu było stworzenie dostępu do internetu w świetlicy wiejskiej w Giżach oraz pomoc młodzieży szkolnej w zdobywaniu wiedzy i rozwijaniu zainteresowań).

UCZ SIĘ PROMOWAĆ SWOJĄ GMINĘ (wydanie przewodnika po gminie Świętajno).

TRZY MUZEA (projekt obejmował następujące działania:
zorganizowanie obozu letniego, podczas którego uczestnicy zbierali
materiały do trzech izb muzealnych; wyjazd studyjny; wyjazd promocyjny do Zespołu Szkół w Ostrówku, rajd pieszy szlakiem „Trzech Muzeów” Giże - „Mleko i natura” Wronki – „Las wokół nas”, Cichy – „ Dzieje PGR” )

TRZY WSIE TEMATYCZNE (zaktywizowanie i zintegrowanie społeczności trzech wsi: Giże, Wronki, Cichy; odbyły się następujące imprezy: Święto Mleka w Giżach, Dni Cichego, Święto Lasu we Wronkach).

LATEM W GIŻACH – DLA KAŻDEGO COŚ INTERESUJĄCEGO (atrakcyjne i pożyteczne zagospodarowanie czasu wolnego mieszkańców wsi Giże, Orzechówko i Dudki).

Stowarzyszenie było inicjatorem utworzenia Wiejskiego Centrum Inicjatywy w Giżach. Funkcjonowała w nim świetlica socjoterapeutyczna;
Mieszkańcy korzystali z dostępu do internetu, odbywały się różne imprezy i uroczystości.
Swoją siedzibę miały tam organizacje pozarządowe: „Mazurska Kraina”, Koło Giżowskich Bab. Ponieważ budynek świetlicy spłonął, trwa obecnie jego odbudowa.

Nie nad morze ani w góry, lecz wyłącznie na Mazury.