Strona Główna > Archiwum 2010 > EGO pomyśl o sobie > -Działania 2.3

-Działania 2.3

– „Reorientacja zawodowa osób odchodzących z rolnictwa”.
Celem działania jest dostosowywanie osób do funkcjonowania w zmieniających się warunkach społeczno-ekonomicznych oraz przygotowywanie ich do wykorzystania szans związanych z powstawaniem nowych miejsc pracy na obszarach wiejskich poprzez stworzenie warunków ułatwiających osobom zatrudnionym w rolnictwie znalezienie zatrudnienia poza sektorem rolnym. Celem szczegółowym działania jest wyposażenie rolników w umiejętności umożliwiające zdobycie nowego zatrudnienia i wykonywania nowego zawodu w związku z procesem restrukturyzacji polskiego rolnictwa.

Beneficjentami Ostatecznymi („grupami docelowymi”) są:
- rolnicy i domownicy oraz inne osoby zatrudnione w rolnictwie chcące podjąć zatrudnienie lub działalność gospodarczą w sferze pozarolniczej.
Beneficjentem Końcowym / Instytucją Wdrażającą jest:
- Samorząd Województwa, w drodze uchwały powierzy funkcję Beneficjenta Końcowego Wojewódzkiemu Urzędowi Pracy.
Końcowymi Odbiorcami (projektodawcami) są:
- jednostki samorządu terytorialnego: gminy, powiaty, województwa oraz inne podmioty i jednostki organizacyjne na podstawie udzielonego im upoważnienia,
- związki i stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego (gmin i powiatów),
- instytucje szkoleniowe,
- instytucje poradnictwa zawodowego i psychologicznego,
- placówki prowadzące kształcenie ustawiczne,
- organizacje pozarządowe specjalizujące się w pomocy osobom poszukującym pracy i bezrobotnym,
- samorządy gospodarcze i zawodowe (izby gospodarcze, cechy etc.),
- organizacje pracodawców i pracodawcy,
- Ochotnicze Hufce Pracy.
Typy projektów przewidzianych do realizacji:
- szkolenia i kursy, mające na celu podniesienie lub nabycie kwalifikacji i umiejętności zawodowych związanych z nowym zawodem,
- subsydiowanie zatrudnienia,
- pośrednictwo pracy,
- informacja zawodowa,
- usługi doradcze w zakresie wyboru nowego zawodu i osiągnięcia nowych umiejętności zawodowych, w tym indywidualne plany działań polegające na udzielaniu pomocy w wyborze odpowiedniego zawodu i miejsca zatrudnienia osobom zagrożonym utratą pracy w wyniku braku rentowności gospodarstwa rolnego.
Do realizacji naszego projektu wybraliśmy: szkolenia i kursy, pośrednictwo pracy, informację zawodową i usługi doradcze.