Strona Główna > Archiwum 2010 > Projekt wykwalifikowany kierowca > Wywiad z kierownikiem projektu

 
 

Wywiad z kierownikiem projektu

Fundacja Rozwoju Ziemi Oleckiej w Olecku od 01.09.2009 r. realizuje projekt „Wykwalifikowany kierowca” w ramach Działania 8.1- Rozwój pracowników i przedsiębiorstw w regionie, Poddziałanie 8.1.2 - Wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych w regionie. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Zakończenie projektu planowane jest 30.07.2010 r. W związku z powyższym publikujemy wywiad z Panem Witoldem Morusiewiczem – Kierownikiem projektu, który omówił cele i działania przewidziane w projekcie.

Głos Olecka: Proszę krótko scharakteryzować cel projektu i jego realizację.
Witold Morusiewicz: Na podstawie analiz przeprowadzonych przez Fundację Rozwoju Ziemi Oleckiej w latach 2004-2008 stwierdzono, iż w małych gospodarstwach rolnych występują znaczne nadwyżki potencjału ludzkiego, które z braku alternatywnego przygotowania zawodowego zmuszone są do pozostawania w rolnictwie. Z bezpośrednich kontaktów wynikało, że właściciele małych gospodarstw rolnych, a w szczególności młodzi domownicy tych gospodarstw są nadal zainteresowani zdobyciem kwalifikacji w zawodzie kierowcy wraz z uprawnieniami na przewóz rzeczy. Głównym celem projektu „Wykwalifikowany kierowca” jest podniesienie kwalifikacji zawodowych umożliwiających podjęcie zatrudnienia poza rolnictwem. Projekt jest skierowany do 20 rolników lub domowników rolników z powiatów oleckiego i gołdapskiego,
którzy w momencie przystąpienia do projektu zadeklarowali chęć podjęcia zatrudnienia poza sektorem rolniczym lub zamiar rozpoczęcia pozarolniczej działalności gospodarczej. Realizacja projektu zapewnia dostęp do kompleksowego, a zarazem kosztownego cyklu szkoleń osobom znajdującym się w trudnej sytuacji ekonomicznej, których nie byłoby stać na jego sfinansowanie. Szkolenie składa się z trzech podstawowych modułów, tj. szkolenia na prawo jazdy kat. C i kat. C+E, kursu kwalifikacji wstępnej, którego ukończenie jest niezbędne do wykonywania zawodu kierowcy w zakresie przewozu rzeczy, oraz doradztwa zawodowego. Szkolenia realizowane są przez Oleckie Centrum Kształcenia Kierowców. Jest to jednostka szkoląca posiadająca duże doświadczenie oraz bardzo dobre zaplecze dydaktyczno-techniczne do prowadzenia tego typu szkoleń. Jednostkę szkolącą wyłoniono zgodnie z przepisami ustawy Prawo Zamówień Publicznych.
G.O.: Czy cele zakładane w projekcie zostaną zrealizowane?
W.M.: Dotychczas realizacja projektu przebiega bez zastrzeżeń. Do udziału w projekcie skierowano solidną grupę, która pilnie uczestniczy w zajęciach, więc mamy nadzieję, że cele zakładane w projekcie zostaną zrealizowane. W ramach oferowanego wsparcia 20 uczestników już zdobyło kwalifikacje w zakresie prawa jazdy kat. C i C+E. Obecnie jesteśmy na etapie realizacji trzeciego modułu, tj. kurs kwalifikacji wstępnej dla prawa jazdy kat. C, C+E, który będzie trwał do końca maja br. Po zakończeniu kursu kwalifikacji wstępnej wszyscy uczestnicy zostaną objęci indywidualnym doradztwem zawodowym. Zadaniem doradztwa będzie ustalenie indywidualnych ścieżek poszukiwania zatrudnienia poza rolnictwem z wykorzystaniem zdobytych kwalifikacji. Każdej osobie zostanie ustalony indywidualny plan działania. Po zakończeniu doradztwa odbędzie się spotkanie uczestników projektu z potencjalnymi pracodawcami.
G.O. Dziękujemy za rozmowę.

 

 

Fundacja Rozwoju Ziemi Oleckiej