Strona Główna > Archiwum projektów > EGO pomyśl o sobie > -Blaski i cienie realizacji: rekrutacja, szkolenia, rezultaty

-Blaski i cienie realizacji: rekrutacja, szkolenia, rezultaty

Proces rekrutacji odbył się w sposób sprawny i efektywny. Połączenie działań z zakresu kolportażu ankiet zgłoszeniowych przez pocztę, ogłoszeń w prasie i telewizji lokalnej oraz pracy specjalisty ds. rekrutacji dało zadowalające wyniki. Mimo braku pełnej obsady na kursie „Opiekun osób starszych” proces naboru na szkolenia należy uznać za udany. Rekrutacja przebiegała czteroetapowo. W pierwszym etapie polegającym na złożeniu deklaracji uczestnictwa w projekcie potencjalni Beneficjenci Ostateczni mieli do wyboru cztery źródła uzyskania druku deklaracji: 1) Deklaracja znajdującą się w broszurze kolportowanej jako druk bezadresowy. Należało ją złożyć, zakleić i odesłać do Biura Projektu. Opłata pocztowa przeniesiona została na Beneficjenta. Same broszury były rozprowadzone przez listonoszy na podstawie umowy dostarczania tzw. przesyłek bezadresowych. 2) Zgłoszenie osobiste w Biurze Projektu w Olecku. 3) Od Kierownika Projektu lub Specjalisty ds. rekrutacji podczas indywidualnych rozmów w poszczególnych gospodarstwach rolnych podczas akcji informacyjnej. 4) Z prasy, w której umieszczono druk deklaracji. Drugi etap polegał na dokonaniu analizy złożonych deklaracji przez Komisję Rekrutacyjną w składzie: Kierownik Projektu, Koordynator Projektu, Specjalista ds. rekrutacji oraz Specjalista ds. szkoleń. Trzecim etapem było zaproszenie wybranych osób do Biura Projektu do potwierdzenia kwalifikowalności do otrzymania pomocy (złożenie deklaracji uczestnictwa w projekcie). Czwartym etapem było podpisanie umowy zobowiązującej do uczęszczania na zajęcia. Beneficjenci Ostateczni zaangażowali się w pełni w zaproponowane formy wsparcia i uznali je za spełniające ich oczekiwania. Na podstawie ankiet z prowadzonego monitoringu i ewaluacji projektu należy stwierdzić, że uczestnicy szkoleń wskazywali wysoki stopień satysfakcji z udziału w szkoleniach. Ocenili zaproponowane formy pomocy jako wpływające na poszerzenie ich możliwości na rynku pracy. Wiedza teoretyczna i praktyczna przekazana w czasie szkoleń wzbudziła w nich motywację do rozwijania swoich umiejętności i kompetencji zawodowych, także do samodzielnego poruszania się po rynku pracy. Wymiernymi rezultatami projektu jest liczba osób, które ukończyły szkolenia i zdobyły uprawnienia potwierdzone odpowiednimi zaświadczeniami lub innymi dokumentami. W wyniku realizacji przedsięwzięcia: - 20 osób ukończyło szkolenie prawo jazdy kat. C i C+E wraz z kursem doszkalającym z zakresu przewozu rzeczy, - 10 osób ukończyło szkolenie operator wózków z napędem silnikowym, - 17 osób ukończyło szkolenie opiekun osób starszych. Efektywność szkolenia wyniosła 92 %. Jest to znakomity rezultat będący wspólnym sukcesem kadry projektu, Beneficjentów Ostatecznych oraz instytucji szkoleniowych.