Strona Główna > Archiwum projektów > Projekt - Dialog obywatelski sieci powiatów mazurskich

 
 

Projekt - Dialog obywatelski sieci powiatów mazurskich

Dialog obywatelski sieci powiatów mazurskich

Szanowni Państwo,
W okresie 25 lat rozwoju demokratycznego Państwa w Polsce coraz dynamiczniej rozwija się proces współpracy międzysektorowej w zakresie kształtowania polityk publicznych. Przez politykę publiczną rozumiemy całość długofalowych zamierzeń i towarzyszący im system rozwiązań prawnych przyjętych i realizowanych przez władzę publiczną we współpracy z obywatelami, organizacjami na rzecz społeczności zamieszkującej obszar działania jednostek samorządu terytorialnego.

Jak zatem tworzyć warunki by uczestnicy tj. sektor publiczny i społeczny, którzy działają na rzecz dobra wspólnego znajdowali porozumienie?

Z pozoru wydaje się oczywiste, że samorząd terytorialny i organizacje pozarządowe- różnią się. Jeśli jednak spojrzymy na cel działania jakim jest dobro mieszkańców odczuje się, że jest on wspólny. Jak zatem postępować by zdać sobie sprawę z charakteru różnic, a przede wszystkim ich sensu?

Dostrzegając wagę problemu Fundacja Rozwoju Ziemi Oleckiej w partnerstwie z Fundacją Cultura CiviCa z Giżycka oraz Stowarzyszeniem ADELFI z Ełku podjęły trud przygotowania projektu pod nazwą „Dialog obywatelski sieci powiatów mazurskich” skierowany do przedstawicieli sektora administracji publicznej (samorządowej) i sektora pozarządowego zrzeszonego w organizacjach pozarządowych. Po konsultacjach przeprowadzonych w marcu 2014 roku zainteresowanie projektem wyraziły powiaty olecki, węgorzewski, ełcki, mrągowski, giżycki, piski. Taki więc przyjęliśmy obszar projektu. Uzyskał on pozytywną ocenę MPiPS i został zakwalifikowany do dofinansowania.

Tym samym od 1 września 2014 r. rozpoczęła się realizacja projektu „Dialog obywatelski sieci powiatów mazurskich” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Jego zasadniczym celem jest przygotowanie przedstawicieli obu sektorów publicznego i społecznego do współpracy w ramach powiatów oraz włączenie się w sieć współpracy wojewódzkiej między innymi poprzez powołania rad działalności pożytku publicznego w 6 powiatach.

Działania projektu to:
1) Spotkania informacyjno-promocyjne - październik 2014. W każdym z 6-ciu powiatów zorganizujemy spotkanie dla ok. 30-to osobowej grupy (przedstawiciele jst, radni członkowie NGO, LGD itp.) z udziałem eksperta z zakresu współpracy jst- ngo.
2) Działania wzmocnimy publikacją ogłoszeń prasowych oraz spotem w TVP Olsztyn z wykorzystaniem materiałów z 6 powiatów (5 minut x 2 emisje).
3) Szkolenia - listopad 2014 do marzec 2015. Zorganizujemy po dwa dwudniowe szkolenia wyjazdowe prowadzone przez prawnika i ekspertów/prawników z zakresu objętego projektem dla 30-stu osób z każdego z powiatów.
4) Zorganizujemy 3-dniowy wyjazd studyjny - luty 2015 - do Kantonu Berno w Szwajcarii dotyczący poznania dobrych praktyk. 30-sto osobowa grupa najbardziej aktywnych uczestników projektu (łącznie dla 6 powiatów).
5) Działania grup roboczych na terenie każdego z powiatów - listopad 2014 - czerwiec 2015, uczestników szkoleń, które pod kierunkiem superwizora opracują dokumenty związane z tworzeniem rad konsultacyjno-doradczych, w tym RDPP dostosowane do specyfiki każdego z powiatów.
6) Opracowane dokumenty zostaną ocenione przez zespół ekspercki i umieszczone w wydanym poradniku.
7) Przygotowanie we współpracy z Radami Organizacji Pozarządowych w każdym powiecie wniosków o powołanie Rady Działalności Pożytku Publicznego i procedur delegowania przedstawicieli do RDPP w województwie warmińsko-mazurskim - czerwiec 2015- czerwiec 2016.
8) Konferencja regionalna w Ełku - czerwiec 2015, na temat „Rola i znaczenie dialogu obywatelskiego w kształtowaniu polityk publicznych”, bazująca na osiągnieciach projektu.

Na zgłoszenia udziału w projekcie z powiatów: oleckiego i węgorzewskiego czekamy w biurze projektu w siedzibie Fundacji Rozwoju Ziemi Oleckiej przy Placu Wolności 2, pod numerami telefonów: 666908320, 875202159, email: biuro@fundacja.olecko.pl.

Natomiast nabór zgłoszeń z powiatów: giżyckiego i mrągowskiego prowadzi Fundacja Cultura CiviCa, a z powiatów: ełckiego i piskiego – Stowarzyszenie ADELFI.

Zapytanie ofertowe dot. prelegenta/eksperta na spotkania informacyjno promocyjne

Druk oferty prelegent

Zapytanie ofertowe dot. moderatora spotkań informacyjno promocyjnych

Druk oferty moderator

Formularz zgłoszeniowy (administracja publiczna) 

Formularz zgłoszeniowy (organizacja pozarządowa) 

Formularz zgłoszeniowy (personalny) 

Dialog obywatelski sieci powiatów mazurskich

Submenu

 

 

Fundacja Rozwoju Ziemi Oleckiej