Strona Główna > Archiwum projektów > Projekt - Kobiety przyszłości

Projekt - Kobiety przyszłości

Projekt "Kobiety przyszłości"

Fundacja Rozwoju Ziemi Oleckiej w partnerstwie  z Gminnym Centrum Kultury w Kowalach Oleckich z dniem 01.06.2012 r. rozpoczęła realizację projektu „Kobiety przyszłości” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich .

CEL PROJEKTU:

W realizacji projektu bierze udział trzydziestoosobowa grupa Pań z czterech gmin powiatu oleckiego. Głównym celem projektu jest zwiększenie aktywności kobiet w życiu publicznym powiatu oleckiego oraz podniesienie umiejętności aktywnych działań w sferze publicznej poprzez udział w szkoleniach tematycznych.
W ramach projektu zorganizowane zostały już trzy dwudniowe spotkania. Gościem specjalnym spotkania inaugurującego projekt była prof. Magdalena Środa teoretyczka etyki, filozofka, publicystka, feministka. Kolejne dwa spotkania poprowadziły Pani Joanna Piotrowska – założycielka Feminoteki oraz Pani Marzanna Krajewska – pedagog, terapeuta.
Spotkania miały na celu m.in. przełamanie stereotypów, przedstawienie kobiety jako silnej, przedsiębiorczej, spełnionej i niezależnej osoby, zwiększenie własnej wartości, zarządzanie czasem – zarządzanie stresem.
Uczestniczki wzięły już udział w Europejskim Kongresie Kobiet Polskich, który odbył się   14 – 15 września 2012 r. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Kongres rozpoczął się pod hasłem „Aktywność, przedsiębiorczość, niezależność”, wzięło w nim udział 9,5 tys. uczestniczek. Kongres poświęcony był przedsiębiorczości - inicjatywom, które Polki podejmują w samorządach, organizacjach pozarządowych, lokalnych społecznościach.
Podczas licznych paneli prowadzone były dyskusje i warsztaty tematyczne, m.in. o firmach rodzinnych, żłobkach, zarządzaniu finansami, opiece nad osobami zależnymi, edukacji, macierzyństwie, przemocy czy przywództwie. W jednym z nich wystąpiła Pani Celina Górska, od      20 lat dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy w Olecku, współtwórczyni Fundacji wspierającej tworzenie i działalność organizacji pozarządowych stymulujących rozwój lokalny, autorka wielu projektów ze środków EFS.  Przemawiała ma temat problemów społecznych, w tym głównie problemów kobiet z obszarów wiejskich.
Uczestniczki projektu „Kobiety przyszłości” przygotowały stoisko, na którym promowały nasz powiat. Zostały rozdawane ulotki, można było spróbować sękacze, oleckie cukierki – krówki   i  orzechy pieczone przez jedną z uczestniczek. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem.

W załączeniu pełna informacja o projekcie

Submenu