Strona Główna > Archiwum projektów > Projekt 2 modelu partnerstwa publiczno-społecznego > Komentarze

 
 

Komentarze

Komentarze / wnioski


Powiatowe Oleckie Stowarzyszenie Sportowe w Olecku w pełni popiera Projekt Modelu Partnerstwa Publiczno - Społecznego i liczy na owocną współpracę.
Z poważaniem
Prezes POSS
Regina Jakubowska


Szanowni Państwo,
informuję, że nie wnoszę uwag do modelu partnerstwa publiczno-społecznego. Uważam, że ujęte w dokumencie wnioski oraz propozycje rozwiązań są sformułowane w poprawny i trafny sposób.
Pozdrawiam
Marek Kowalewski
Urząd Gminy Wieliczki


Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Lider w EGO" popiera projekt modelu partnerstwa publiczno-społecznego. Sformułowane w dokumencie wnioski i propozycje rozwiązań trafnie określają obszary wzmocnienia współpracy organizacji pozarządowych i instytucji samorządowych.
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania
"Lider w EGO"


W moim przekonaniu zebrane wnioski są trafne, ale prawie wszystkie ustalają hierarchię funkcjonowania dwóch sektorów, w której sektor samorządowy wzmacnia sektor pozarządowy. Jednak relacja powinna być  obustronna i dlatego należy się zastanowić, jak wykorzystać wiedzę, doświadczenie, możliwości bezpośredniego kontaktu ze społecznością lokalną NGO do realizowanych i planowanych zadań samorządów.
W związku z tym proponuję organizację forów dyskusyjnych w  określonych tematach, np. turystyka, pomoc społeczna, promocja zdrowia, rozwój społeczno-gospodarczy itp. Samorządy mogłyby tam wskazywać problemy związane z tymi tematami, a korzystając z doświadczeń NGO precyzyjniej określałyby zakres zadań, które w formie konkursów zlecane są do realizacji przez organizacje pozarządowe.
Takie praktyki są powszechnie stosowane w krajach posiadających  długoletnie doświadczenie w zakresie partnerstwa publiczno-społecznego.Tego typu inicjatywy pozwalają rozwinąć działalność organizacji łącznie z tworzeniem miejsc pracy.
Janusz Hendzel
Prezes Stowarzyszenia Agroturystycznego
"Mazurska Kraina"


W mojej opinii żeby dokument mógł być modelem partnerstwa publiczno-społecznego powinien zawierać spis narzędzi służących do osiągnięcia zakładanego celu. Ustosunkowałam się do kilku z zapisanych wniosków.
Odpowiedź na wniosek 1.
Jednym ze sposób aktywizacji radnych jest być może wskazanie jednego z nich jako przedstawiciela rady miejskiej do współpracy z III sektorem? Angażowanie się członków stowarzyszeń w wybory jako aktywni działacze, ba- kandydaci na radnych wydaje się oczywiste.
Odpowiedź na wniosek 2.
Organizować częstsze niż raz w roku spotkania z III sektorem w celu wymiany informacji, integracji sektora ( np. raz na kwartał).
Utworzyć stronę/podstroję z informacjami dla III sektora
Odpowiedź na wniosek 3.
Umożliwić korzystanie z pomieszczeń i w miarę możliwości sprzętu komputerowego. Może warto utworzyć jedno Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, które będzie świadczyć bezpłatne usługi na rzecz III sektora-prawne, doradcze, wspierające technicznie i lokalowo III sektor?
Odpowiedź na wniosek 4.
Umieścić na stronie powiatów aktualną bazę organizacji pozarządowych.
Odpowiedź na wniosek nr 8
Samorządy przeznaczają środki na realizację zadań własnych nie zadań organizacji pozarządowych. Tak konstruować roczne programy współpracy aby umożliwić organizacjom realizację zadań samorządu przy wykorzystaniu potencjału stowarzyszeń.
Odpowiedź wniosek nr 9
W budżetach i rocznych programach współpracy wydzielić środki na dofinansowanie wkładu własnego organizacji ubiegających się o dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych.
Alicja Mieszuk
Urząd Miasta Olecko


Przedstawiony materiał w pełni prezentuje zgłaszane podczas spotkań uwagi i wnioski osób uczestniczących.  Uważam , że wynikają one przede wszystkim z niedostatecznej komunikacji pomiędzy tymi sektorami.  Przedstawiona propozycja  rozwiązań obejmuje wszystkie zgłaszane na spotkaniach sugestie.
Z poważaniem Emilia Urbanowicz
Prezes Zarządu Stowarzyszenia Pomocy Społecznej i Ochrony Zdrowia im. Św. Łukasza w Olecku Kolonia


Zgadzam się w pełni z wnioskami wynikającymi ze spotkań. W Starych Juchach doszliśmy do takich samych wniosków. Widać, że większość przedstawicieli organizacji samorządowych i instytucji samorządowych boryka się z takimi samymi problemami jakie zostały zapisane w modelu partnerstwa. Niestety bardzo ogromnym problemem jest brak pieniędzy (w bardzo szeroko rozumianym pojęciu). Samorządy mają zbyt mało pieniędzy lub w ogóle aby odpowiednio wspierać organizacje. A do tego straszna biurokracja w udokumentowaniu wydania pozyskanych niewielkich pieniędzy zniechęca do jakiejkolwiek dodatkowej pracy społecznej. Praca w stowarzyszeniu zaczyna robić się bardzo czasochłonna, a pieniądze które pozyskamy są bardzo niewielkie. To zniechęca członków do pracy. Nie mają motywacji. Natomiast ubieganie się o większe granty czasami nie jest proste. Potrzebne są pieniądze do zrealizowania projektu, a dopiero potem jest dotacja. Często jest potrzebny wkład własny. Oczywiście samorządy czy to gminne czy powiatowe zapewniają, że będą pieniądze na zapewnienie wkładu własnego, ale jak przychodzi do konkretów są bardzo okrojone, bo nie ma pieniędzy. Mimo tych trudności staramy się działać, może tylko w okrojonym zakresie, ale w miarę posiadanych środków i siły roboczej.
Beata Sawko
Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Gminy Stare Juchy


 

 

Fundacja Rozwoju Ziemi Oleckiej