Strona Główna > Archiwum 2015 > Chrońmy jerzyki

Chrońmy jerzyki

Od kilku dni w Olecku na jerzyki czeka nowy dom. Można by wręcz powiedzieć, że całe osiedle.

Chrońmy jerzyki

W ramach projektu sfinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenie Aktywności Sportowej Unia Olecko przygotowywało i umieściło na ścianie budynku stadionowego nad Wiewiórczą Ścieżką 24 budki lęgowe dla jerzyków.  Te przyjazne, towarzyskie i miłe dla oka ptaki, żyją zazwyczaj w niewielkich koloniach. Są bardzo pożyteczne: ich dieta w znacznym stopniu składa się z owadów - bardzo często komarów.  Rozmnażają się w Europie (głównie w Polsce), a zimują w Afryce. Warto o nie dbać - są cennym elementem przyrody, której grozi unicestwienie. Presja człowieka wyparła je z miejsc gniazdowania - wysokich skarp, później załomów gzymsów i elewacji oraz niezabezpieczonych dachów.  Aby zachęcić jerzyki do zasiedlania budek w ich pobliżu odtwarzane są odgłosy gniazdującej pary. Jest to metoda sprawdzona w wielu krajach Europy. Akcja ta potrwa przez najbliższe dni. Spacerując nad jeziorem, pomiędzy Halą Lega a Skocznią warto przystanąć i wsłuchać się w przyrodę. Charakterystyczne ptasie gwizdy to właśnie odgłosy jerzyków. Pomysłodawcą i współautorem projektu był Piotr Szurkowski. Projekt realizowany jest w partnerstwie z Gminą Olecko i Fundacją Rozwoju Ziemi Oleckiej.

Foto: J. Kunicki

Tekst z tablicy:
Na ścianie budynku stadionowego widocznego powyżej umieszczona została ściana lęgowa jerzyka zwyczajnego (łac. apus apus). Jerzyk to ptak objęty ścisłą ochroną gatunkowy Największe osobniki mają do 20 cm długości, a rozpiętość ich skrzydeł dochodzi do 40 cm. To przyjazne, towarzyskie i miłe dla oka ptaki, żyjące w niewielkich koloniach. Są także pożyteczne: ich dieta w znacznym stopniu składa się z owadów. Rozmnażają się w Europie (głównie w Polsce), a zimują w Afryce, Warto o nie dbać - są cennym elementem przyrody, której grozi unicestwienie. Presja człowieka wyparła je z miejsc gniazdowania - wysokich skarp, później załomów gzymsów i elewacji oraz niezabezpieczonych dachów. Prędkość lotu jerzyków sięga 200 km/h, a młode osobniki rozpoczynają loty jedynie dzięki szybowaniu z gniazda i sile grawitacji. Poza gniazdem wszystko robią w locie - polują, piją oraz zbierają materiały na gniazdo, rozmnażają się, a nawet śpią.

Bartosz Cieśluk